WYSZUKIWANIE: PROSTE ZŁOŻONE ZSZYWKA ?

informacja o czasie dostępu

Gazeta Stołeczna nr 192, wydanie waw (Warszawa) z dnia 2001/08/18-2001/08/19, str. 6
WOJCIECH OLKUŚNIK

[pagina] REPORTAŻ

ANETA PRYMAKA

Strach przed uczuciem

KONKURS TEATRÓW OGRÓDKOWYCH. Teatr Ptak z Rosji

Rosyjski teatr Ptak to pierwszy, i na razie jedyny, zagraniczny gość X Konkursu Teatrów Ogródkowych. Pokazuje spektakl „Pasje pod brzozami” na podstawie opowiadań Czechowa.

We wsi żyją dziewczyna i chłopak. Mają się ku sobie, ale nie potrafią jasno wyrazić swoich uczuć. Boją się, wstydzą... Są jeszcze młodzi, ale najwyższy czas wyjść już za mąż czy się ożenić. W końcu chłopak zdobywa się na odwagę - idzie się oświadczyć. Zanim jednak dojdzie do oświadczyn, młodzi zdążą się kilkakrotnie pokłócić o mało znaczące drobiazgi, powymyślać sobie nawzajem. Ojciec dziewczyny próbuje młodych pogodzić. Trzeba w końcu wydać córkę za mąż... Tak zaczynają się „Pasje pod brzozami”.

- Chcieliśmy pokazać ponadczasowy problem, który byłby zrozumiały zarówno w Rosji, jak i w Polsce. W końcu ludzie wszędzie i niezależnie od czasów kochają się i mają z tym uczuciem mnóstwo problemów - opowiada Siergiej Szawarinski reżyser spektaklu i odtwórca roli chłopaka. - Używamy kostiumów z epoki i staramy się, żeby spektakl był bardzo plastyczny i bogaty muzycznie. Sporo śpiewamy. Jest dużo humoru sytuacyjnego.

Żeby wybrzmiało, co w duszy gra

Teatr Ptak jest teatrem alternatywnym, tworzonym przez profesjonalnych aktorów. Półtora roku temu utworzyli go pracownicy Państwowego Teatru „Drama” w Iwanowie. Tam było im za ciasno, czuli, że coś im w duszy gra, ale nie może w pełni wybrzmieć w Dramie.

- Trudno wojować z całą strukturą wielkiego teatru państwowego. To, czego przez lata nie zdołaliśmy tam wypowiedzieć, znalazło ujście właśnie w Ptaku. Bierzemy najczęściej materiał klasyczny, np. sztuki Czechowa, i staramy się znaleźć jego nowe rozwiązania, trochę eksperymentować. Treści zwykle nie zmieniamy, ale usiłujemy znaleźć nowy punkt widzenia, tak aby spektakl był ciekawy, pokazać śmieszność sytuacji. Poza tym gramy spektakle dla dzieci, zdarzają się przedstawienia o tematyce religijnej. Pokazujemy je na naszej scenie w dawnym muzeum radzieckim oraz jeździmy z nimi po całej Rosji. Musimy jakoś się utrzymać, a wyjazdy nam w tym pomagają - mówi Siergiej Szawarinskij. Nie występowali jednak dotychczas za granicą, nie grali też w plenerze. Udział w KTO jest więc dla nich podwójnym debiutem.

Zrozumieliby nawet po chińsku

- Informacje o Konkursie Teatrów Ogródkowych znaleźliśmy w Internecie. Postanowiliśmy spróbować. Wysłaliśmy swoje zgłoszenie z kasetą wideo i zostaliśmy zakwalifikowani - opowiada Siergiej Szawarinski.

- Na początku trochę się obawiałem. W szkole nie uczą już u nas rosyjskiego, więc nie wszyscy go rozumieją. Chciałbym kiedyś uczynić nasz festiwal imprezą międzynarodową, więc postanowiłem zaryzykować. Dziś wiem, że był to strzał w dziesiątkę - mówi Andrzej Tadeusz Kijowski, organizator KTO.

Teatr Ptak wystąpił już wczoraj i przedwczoraj w Dolinie Szwajcarskiej. Aktorzy zapewniają, że grało im się bardzo dobrze. Cała sztuka jest po rosyjsku, ale - jak twierdzą aktorzy i większość widzów - nie było problemów z jej zrozumieniem.

- Publiczność reagowała tak, jak powinna. Śmiała się w chwilach zabawnych. Poważniała, gdy mówiliśmy o sprawach poważnych. W sztuce tej wiele wynika nie tyle z tekstu, co z sytuacji. Zresztą myślę, że gdy aktorzy grają szczerze i prawdziwie, to nawet gdyby używali chińskiego, widz jest w stanie zrozumieć, o co chodzi - mówi Siergiej Szawarinski.

Po chwili dodaje, że może po wizycie w Warszawie zacznie się uczyć polskiego. Bardzo by tego chciał, bo jego przodkowie pochodzili z Polski, nazywali się Szawarzyńscy.

„Pasje pod brzozami” można oglądać w sobotę, poniedziałek i wtorek o godz. 19 w Dolinie Szwajcarskiej (u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Chopina). W niedzielę zaś w Lapidarium (ul. Nowomiejska 6/8).

W niedzielę o godz. 20.30 w Dolinie Szwajcarskiej o godz. 19 - teatr Republika z Chorzowa z przedstawieniem „Szeherezada” Wstęp na wszystkie spektakle 12 zł

[podpis pod fot./rys.]

Bohaterowie wkrótce mają się pobrać. Czeka ich jednak sporo przeciwności


(szukano: (datawydania>=2000/09/1) AND (datawydania<2001/11/01) AND (Konkurs Teatrów Ogródkowych))

© Archiwum GW, wersja 1998
Uwagi dotyczące Archiwum GW: magda.ostrowska@gazeta.pl