archiwum życia
Wtorek 4 września


Życie nr z dnia 2001-07-10, dział kultura

Teatr w chłodnym cieniu
W Warszawie rozpoczęła się największa letnia impreza teatralna - jubileuszowy X Konkurs Teatrów Ogródkowych

Teatry ogródkowe istniały w Warszawie od 1868 roku. Aż do rozpoczęcia I wojny światowej, na ich deskach odbyło się około 80 premier polskich sztuk. Alhambra, Tivoli, U Giersza, Pod Mostem, Pod Lipką - były to sceny połączone z restauracjami. Dziś prezentują się pod gołym niebiem w Dolinie Szwajcarskiej.

Przez całe lato, codziennie odbywać się będą prezentacje teatrów z całej Polski. Wystawionych zostanie 70 przedstawień. Od tego roku impreza ma nową formułę. Spektakle odbywają się codziennie, a nie tylko w poniedziałek jak w poprzednich dziewięciu edycjach. Każdego dnia miłośnicy teatrów ogródkowych mogą wybrać się do Doliny Szawajcarskiej, w poniedziałki na spektakle konkursowe, w pozostałe dni na tzw. antrakty, czyli pokazy teatrów z całego kraju. A w niedzielę na pokazy przedpremierowe do Lapidarium na warszawskim Starym Mieście. Tam komisja konkursowa obejrzy wszystkie spektakle.
Solski w ogródku
W dawnych teatrach ogródkowych było coś z zabawy, ale też sprzeciwu wobec władz zaborców. Choć teatry te podlegały cenzurze, jednak akcenty polskie łatwiej było w nich przemycić, ponieważ sceny te uchodziły za ludowe, gminne. Nie było w nich regularnych prób, sztywnego repertuaru, ludzi zajmujących się kształtem artystycznym spektaklu. Teatry ogródkowe dawały szansę tym wszystkim, którzy w rządowych teatrach nie mogli lub nie chcieli grać. Artyści z prowincji przybywali do stolicy, gdy aktorzy rządowi udawali się na urlop. Od czerwca do początku września podbijali stolicę przybysze z Kalisza, Radomska, Lwowa. A więc na deskach teatrów ogródkowych mogli się też sprawdzić młodzi niedoświadczeni aktorzy, którzy z czasem wyrastali na wielkie gwiazdy. Tak było w przypadku Ludwika Solskiego, Mieczysława Frenkiela i Bolesława Leszczyńskiego, którzy pierwszy raz występowali właśnie na scenach kawiarnianych.
Dramat na wolnym powietrzu
Tego lata w konkursie wystąpią teatry z całej Polski. Będzie też gość z zagranicy. 19 sierpnia rosyjski teatr Ptak z Iwanowa wystawi ”Pasje pod brzozami” wg Antoniego Czechowa. Gwiazdy imprezy to Krystyna Janda - zaśpiewa ”Piosenki z Teatru” i Emilian Kamiński z autorskim spektaklem ”W obronie jaskiniowca” (piszemy o nim na str. 9)
- Konkurs daje szansę na obcowanie z dramatem pod gołym niebem, jak tego doświadczali nasi przodkowie. Cały wielki teatr antyczny, średniowieczny, elżbietański, commedia dell’arte i Molier - powstawał z myślą o grze na wolnym powietrzu. Teatr jest z gruntu obcy dusznej sali, w której zamknął go wiek XIX. Cała tradycja teatralna jest ogródkowa i dlatego chcę ją odtworzyć - mówi Andrzej Tadeusz Kijowski, dyrektor artystyczny konkursu.
Publiczność teatrów ogródkowych jest z reguły przypadkowa. Nie ma tutaj biletów, rezerwacji, wejściówek. Są tacy, którzy pierwszy spektakl obejrzeli na spacerze z psem, a teraz, oczarowani atmosferą przedstawienia, z premedytacją za tym teatrem wędrują.
Pierwszy konkurs teatrów ogródkowych odbył się w Warszawie na Starym Mieście w Lapidarium w 1991 roku. Scenami następnych były m.in. kawiarnia Gwiazdeczka i Dziedziniec Starej Dziekanki.
Ulewny deszcz nie przeszkodził pierwszemu tegorocznemu pokazowi konkursowemu w Dolinie Szwajcarskiej. 2 lipca widzowie, którzy przez godzinę czekali na poprawę pogody, nagrodzeni zostali brawurową inscenizacją ”Parad” Jana Potockiego w reżyserii Tomasza Dutkiewicza. Pełna kałuż dolina zatrzęsła się tego wieczoru od wybuchów śmiechu publiczności. Dzień wcześniej odbyła się uroczysta inauguracja X Konkursu Teatrów Ogródkowych na Starówce w Lapidarium.
Tańcząc w dolinie
Spektakle w Dolinie Szwajcarskiej rozpoczynają się o godz. 19. Panuje tu wtedy przyjemny chłodny cień. Publiczność miała już okazję obejrzeć ”Piosenki Jerzego Derfla” w wykonaniu Moniki Świtaj z teatru Pod Górkę z Warszawy. Niektóre pary, słuchając wzruszających piosenek o miłości, tańczyły na trawie za sceną. Spektakl ten będzie można zobaczyć ponownie w piątek 13 lipca. Jego oficjalna premiera odbędzie się w warszawskim teatrze Studio we wrześniu.
Kolejne przedstawienia konkursowe - ”Rozprawa o Średniowieczu” i ”Chwila dla Willa” - w wykonaniu teatru Maska z Jeleniej Góry wystawione zostaną w Lapidarium w niedzielę 15 lipca. Natomiast w Dolinie Szwajcarskiej w poniedziałek 16 lipca Nadbałtyckie Centrum Kultury z Gdańska zaprezentuje ”Ogród Rogaczy” w reżyserii Marka Kocota.

Beata Kamińska

strona główna
polonia galeria weekend forum
kraj kraj opinie kultura sport świat gospodarka
druga strona archiwum apteka pogoda o nas reklama

(C) Copyright by Dom Wydawniczy "Wolne Słowo" SA.