Werdykt
Jury IX Konkursu Teatrów Ogródkowych 28 SIERPNIA 2000
Warszawa, Dolina Szwajcarska


Jury IX Konkursu Teatrów Ogródkowych w składzie: Barbara Borys-Damięcka (przewodnicząca), Adam Kilian, Zofia Kucówna i Dorota Wyżyńska postanowiło przyznać w tym roku cztery nagrody.

Małą Ogródkową Nagrodę Teatralną - 5 tys. zł

- otrzymuje warszawski kabaret "Strzały z Aurory" za spektakl "Kompendium wiedzy ogólnej z zakresu kabaretu amatorskiego" według tekstu i w reżyserii Tomasza Jachimka.
Spektakl przygotowany przez - jak sami o sobie mówią - "kabaret amatorski" zagrano z wdziękiem, świeżością i autoironią. "Strzały z Aurory" w swoim skromnym, acz nie pozbawionym poczucia humoru przedstawieniu, poszukiwały odpowiedzi na pytanie: co to jest kabaret.

Indywidualną Ogródkową Nagrodę Teatralną - 7 tys. zł

- jury postanowiło przyznać autorowi scenografii i lalek do spektaklu "Szopka Don Cristobala" z "Teatru Luka" z Bielska-Białej - Konradowi Dworakowskiemu za kunszt, dobry smak i maestrię.
Przedstawienie nawiązuje do najlepszych tradycji sztuki lalkarskiej.

Laureatem Dużej Ogródkowej Nagrody Teatralnej - 10 tys zł

- jest warszawski "Teatr Montownia". Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki oraz Dorota Naruszewicz w Dolinie Szwajcarskiej pokazali kabaretowy spektakl "Po naszemu" Olgierda Świerzawskiego w reżyserii zespołowej. Aktorzy "Montowni" znakomicie odnaleźli się na scenie ogródkowej i po raz kolejny udowodnili, że potrafią zawładnąć publicznością. Ich przedstawienie - błyskotliwe, dowcipne, dynamiczne - porusza aktualny temat.

I wreszcie Wielką Teatralną Ogródkową - 16 tys. zł

- otrzymuje "Teatr Luka" z Bielsko-Białej za spektakl "Szopka Don Cristobala". To przykład niezwykłej symbiozy aktora z lalką. "Teatr Luka" zaskakiwał różnorodnoś cią form, niekonwencjonalną animacją lalek. Przedstawienie poetyckie, dowcipne - ambitna próba adaptacji tekstu F.G. Lorki.