english francais deutsch  

Konkurs Teatrów Ogródkowych

...to konkurs dla teatrów prywatnych i państwowych - z kraju i z zagranicy. W tym roku odbywa się już po raz piętnasty!
Organizatorem konkursu jest Dom Kultury Śródmieście, od 2003 roku kierowany przez twórcę Konkursu Teatrów Ogródkowych - Andrzeja Tadeusza Kijowskiego.
Konkurs Teatrów Ogródkowych potrwa cztery miesiące i składać się będzie z dwóch części. Od 8 maja do 21 sierpnia w poniedziałki zaprosiliśmy naszą Publiczność do Ogrodów Frascati lub Domu na Smolnej na otwarte prezentacje eliminacyjne. Oceniała je Komisja Kwalifikacyjna - dyrektor DKŚ Andrzej Tadeusz Kijowski oraz wielokrotny uczestnik i laureat konkursu Darek Sikorski.
Finał Konkursu rozegrany został w Ogrodach Frascati w dniach 21 - 27 sierpnia. Oprócz Nagrody Burmistrza Dzielnicy Śródmieście na uczestników czekał także Plebiscyt BRAWA czy KLAPA, w wyniku którego rozdzielone zostało 5000 zł jako Nagroda Publiczności.
W jury KTO zasiadają znane osobistości ze środowiska teatralnego: Grażyna Barszczewska, Jerzy Derfel, Maciej Nowak, Anna Retmaniak (a do 2003 r. także m. in. Barbara Borys-Damięcka, Izabella Cywińska, Stanisław Górka, Edyta Jungowska, Adam Kilian, Paweł Konic, Zofia Kucówna, Wojciech Malajkat, Krzysztof Rau, Maciej Wojtyszko, Dorota Wyżyńska, Wanda Zwinogrodzka).

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z tegorocznym werdyktem Jury oraz obejrzenia relacji z rozdania nagród!

Od 2004 roku Konkurs Teatrów Ogródkowych jest częścią letniego festiwalu "Ogródki Warszawskie". Nadal jeden dzień w tygodniu (poniedziałek) poświęcony jest teatrowi ogródkowemu, w kolejnych dniach tygodnia odbywają się inne imprezy, takie jak: Taneczne Ogrody, Muzyczne Ogrody, Przeglądy Kabaretów i Pantomimy, a także projekcje filmowe na wolnym powietrzu.
W ciągu piętnastu lat swojego istnienia (blisko 250 przedstawień konkursowych!) Konkurs gościł w Café Lapidarium, w "Gwiazdeczce" na Piwnej, na dziedzińcu Starej Dziekanki przy Krakowskim Przedmieściu, a w 1998 roku na malowniczym ryneczku Mariensztackim. W latach 1999-2004 odbywał się w Dolinie Szwajcarskiej.

Na Rynku Mariensztackim Jury Konkursu Dolina Szwajcarska
Rynek Mariensztacki Jury Konkursu Dolina Szwajcarska

Od piętnastu lat Konkurs Teatrów Ogródkowych jest jedną z nielicznych atrakcji kulturalnych stolicy w okresie urlopowym.
Jest cyklicznym, cotygodniowym wydarzeniem dla szerokiego kręgu odbiorców w różnym wieku - ma charakter familijny. Grono stałych bywalców KTO z roku na rok powiększa się, pokazy konkursowe odwiedzają turyści z kraju i z zagranicy. Cudzoziemcy w - swobodnej atmosferze letniego karnawału poznają polską kulturę i obyczaje. Dzięki KTO wiele zyskuje także wizerunek Warszawy, jako miasta gościnnego i przyjaznego turystom. Konkurs Teatrów Ogródkowych za każdym razem znajduje się w centrum zaintersowania wszystkich mediów prasy, radia i telewizji.